Tedaviyi Nerede Yaptırabilirim ?

Sağlığınız açısından işlemi yaptıracağınız merkezin steril ve güvenilir olması gerekmektedir. Merkezimizi işlem öncesinde ziyaret edebilir, işlemi nerede yaptıracağınızı öğrenebilirsiniz. ÜCRETSİZ ÖN GÖRÜŞME ile sorularınızı sorabilirsiniz. Merkezimiz en modern ve en büyük merkezdir. Kolayca ulaşabileceğiniz en merkezi noktadadır.

Bilgi Gizliliği
En Uygun Fiyat
Hasta Memnuniyeti ve Sağlığı
Ağrısız / Acısız
Güvenilir & Modern Yöntem İle
Merkezi Lokasyon
En Modern Teknoloji
ÜCRETSİZ ÖN GÖRÜŞME
Profesyonel Destek
400 m2 Geniş/Konforlu Klinik
BİZİ 7 / 24 ÇEKİNMEDEN ARAYABİLİRSİNİZ.

Herhangi bir bilginizi vermeden randevu alabilir , tüm sorularınızı sorabilir , işleminizi yaptırabilirsiniz. İşlem öncesinde ve sonrasında 0 532 775 76 16 iletişim numaramızdan tüm sorularınızı ya da randevu isteklerinizi bize iletebilirsiniz.Dilerseniz websitemizde bulunan online bölümlerimizden fiyat bilgisi, randevu talebi ve merak ettiğiniz tüm sorularınızı çekinmeden online olarak bize gönderebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir

Tüp bebek tedavisi Ankara (in vitro fertilizasyon; IVF) infertilite ya da genetik problemleri olanlarda bebek sahibi olanlarda yapılan tedavi yöntemidir. IVF sırasında yumurtalar olgunlaştırılır, toplanır ve erkekten alınan sperm ile labaratuar ortamında döllenir. IVF tedavisinin bir dönemi yaklaşık 2 hafta sürer.
IVF infertilite tedavisinde en etkili yöntemdir. Tedavide kendi yumurta ve sperminiz, ayrıca gerekirse başkasının spermi ve yumurtası da (Türkiye de yasal değil) kullanılabilir.
Tüp bebek tedavisi ile gebe kalma olasılığı, yaş, infertilitenin sebebi gibi birçok nedene bağlı olabilir. Zaman alan ve girişimsel bir tedavi yöntemidir. Eğer birden fazla embryo rahim içine yerleştirilirse çoğul gebelik olma ihtimali vardır.

Neden Tüp Bebek Tedavisi

İnfertilite ve genetik problemleri olan çiftlerde tedavi için yaparız. Eğer infertilite problemi varsa tüp bebek tedavisine geçmeden ilaç tedavisi, aşılama ve soruna yönelik tedavi öncelikle yapılmalı. Eğer yaş 40 ve üzerinde ise varsa IVF tedavisi diğer tedavilerle zaman kaybetmeden ilk tercih olabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 

Tüp bebek tedavisi fiyatları çiftlere göre değişkenlik gösterir. Yapılacak olan işleme göre fiyatlar değişir. En uygun fiyat yumurta toplama, embryo oluşturulması ve transfer yapılan uygulamalardadır. TESE, ICSI, embryo dondurma, genetik inceleme, embryo kılıfının inceltilmesi gibi işlemler yapıldığında maliyet de artacaktır.

Kimlere Tüp Bebek Tedavisi Yapılır; Tüp Bebek Tedavisi Yapılması Gereken Durumlar

 • Tüp tıkanıklığı veya hasarı ya da tüp bağlatma
 • Yumurtlama (ovulasyon) problemleri
 • Prematrür overian yetmezlik
 • Endometriozis
 • Myom
 • Sperm üretim ve fonksiyon bozuklukları
 • Açıklanamayan infertilite
 • Genetik sorun
 • Sağlık ve kanser cerrehisi nedeniyle fertilite koruma amaçlı

Tüp Bebek Tedavisinde Riskler

 1. Çoğul gebelik ve buna bağlı olarak erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma
 2. OHSS (ovarian hiperstimülasyon sendromu)
 3. Dış gebelik
 4. Düşük; normal yolla gebe kanlardan oran olarak farklı değil ancak tedavi olanların çoğu ileri yaşlı olduğu için yaşa bağlı düşüklerde artış olabilir.
 5. Yumurta toplamada oluşan anestezi ve iğne yaralanması riskleri

Tüp Bebek Tedavisi Hazırlıkları

Tüp bebek tedavisinde başarı tedaviye alınacak çiftlerin yaşı, sağlık durumları, infertilite nedenleri gibi faktörlerin yanında doktor ve merkezinde tecrübesi önemlidir. Tedaviye başlamadan önce yapılması gerekenler:
Over Rezerv Testi: Yumurtanı kalitesi ve sayısı için asetin 2-3. günlerinde bazal hormon (FSH, LH,E2), bazal ultrason (folikül sayısı) ve gerekirse AMH
Semen Analizi: Tedaviye başlamadan önce sperm değerlendirmesi için
Enfeksiyon Hastalıkları Taraması: Embryo ve bebekte sorun olabilecek HIV HCV gibi hastalıkların taranması
Endometrial kavitenin (rahim boşluğu) değerlendirilmesi: Hsg veya Histereskopi ile embryo yerleşimine engel bir durumolup olmadığının değerlendirilmesi

Tedaviye Başlamadan Cevaplanması Gereken Önemli Sorular

 1. Kaç embryo transfer edilmeli? Annenin yaşı ve elde edilen sağlıklı embryoya göre karar verilmeli. İleri yaş annelerde 2 embryo tercih edilebilir. Gebelik şansını arttırmak için 2 den fazla embryo transferi sonucunda çoğul gebelikle ilgili komplikasyonlar artmakta.
 2. Fazla Embroları ne yapmak gerekir? Fazla embryolar dondurulup tekrar tüp bebek denemeleri için kullanılmalı. Bu sayede yeni denemelerde maliyet daha az olacak ve annede OHSS gibi komplikasyonların olma ihtimali çok daha az olacak.
 3. Çoğul gebelik olursa ne yapmak gerekir? 2 den fazla embryo olursa gebelik ve erken doğum risklerinden dolayı embryoların 2 den fazla olanların kalplaerini durdurmak gerekir (fetal redüksiyon).

Tedaviye Başlamadan Cevaplanması Gereken Önemli Sorular

• Kaç embryo transfer edilmeli? Annenin yaşı ve elde edilen sağlıklı embryoya göre karar verilmeli. İleri yaş annelerde 2 embryo tercih edilebilir. Gebelik şansını arttırmak için 2 den fazla embryo transferi sonucunda çoğul gebelikle ilgili komplikasyonlar artmakta.
• Fazla Embroları ne yapmak gerekir? Fazla embryolar dondurulup tekrar tüp bebek denemeleri için kullanılmalı. Bu sayede yeni denemelerde maliyet daha az olacak ve annede OHSS gibi komplikasyonların olma ihtimali çok daha az olacak.
• Çoğul gebelik olursa ne yapmak gerekir? 2 den fazla embryo olursa gebelik ve erken doğum risklerinden dolayı embryoların 2 den fazla olanların kalplaerini durdurmak gerekir (fetal redüksiyon).

Tüp Bebek Tedavisinin Süresi

Tüp bebek tedavisinde âdetin 3. gününden itibaren yumurta toplamaya kadar 8-12 gün ve sonrasında 3-5 gün embryo transferi için süre gereklidir. Bu süre yumurtalık rezervine ve oluşan embryonun büyümesine göre değişir.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek tedavisi 5 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla, Ovulasyon indüksiyonu, yumurta toplama, sperm alınması, Fertilizasyon (Döllenme) ve embryo transferi aşamalarından oluşmaktadır. Şimdi bu konuları inceleyelim:

1. Ovulasyon İndüksiyonu
Adetin 3. günü overlerden çok sayıda yumurta elde etmek için yumurta büyütücü ilaçlara başlanır. Doğal siklusta her ay bir nadiren birden fazla folikül büyür. Çok sayıda yumurta ile sağlıklı embryo elde etme olasılığımız artmakta. Kullandığımız ilaçlar:
• Over stimüle edici ilaçlar: Çok sayıda yumurta büyütmek için sentetik FSH ve LH hormonları kullanırız.
• Yumurta olgunlaşması (matürasyonu) için ilaçlar: Yumurtalar yeterli büyüklüğe geldiğinde hCG hormonu ya da diğer hormonlar ile yumurtanın olgunlaşması için kullanılan ilaçlar.
• Yumurtanın erken ovülasyonunu (erken çatlama) önleyen ilaçlar: Yumurtanın toplama zamanına kadar çatlamaması için kullanılan ilaçlar
• Endometriumu (rahim iç duvarını hazırlayan ilaçlar: Embryonun yerleşebilmesi için endometriumun Progesteron hormanu ile hazırlnaması gerekir.
Yaklaşık 2 hafta içinde yumurtalar toplanacak hale gelir. Vajinal ultrason ile yumurtaların gelişimi takip edilerek ilaçların dozları ayarlanır. Aynı dönemde PG ve E2 hormonu takibi gerekli durulmada yapılmalı.
Siklus iptali bazı durumlarda gerekebilir. Bu durumlar:
• Yetersiz folikül gelişimi
• Erken ovülasyon (prematür ovülasyon)
• Çok sayıda folikül; ohss olmaması için embryo dondurulup transfer iptal edilmeli
• Diğer tıbbi sorunlar

2. Yumurta Toplama

Yumurta toplama (opu) işlemi hCG hormonu ya da matürasyon için hullanılan ilaçlardan sonra halk arasında çatlatma iğnesinden sonra 35-36 saat sonra yapılır.
Toplam işlemi sırasında:
• Sedatizasyon ya da genel anestezi uygulanır
• Transvajinal ultrason ile iğne yumurtalıklara ulaşır
• İğne ile yumurtalar aspire edilir. Yumurtaların sayısına göre 5 dakika ile 20 dakika ara-sında yumurtalar toplanır.
• Yumurta toplanması sonrasında kanama kontrolü yapılır.
• Toplanan yumurtalar kültür ortamına yerleştirilir. Olgun yumurtalar sperm ile karıştırılarak döllenip embryo oluşması sağlanır. Bütün yumurtalardan embryo oluşumu gözlenmeyebilir.

3. Sperm Alınması

Yumurta toplanması sırasında masturbasyon ile spermler alınır. Eğer bu yolla sperm bulunamıyorsa testikiler aspirasyon (TESE) ile veya biyopsi ile sperm alınır. Sperm labaratuar ortamında semenden ayrıştırılarak kullanılır.

4. Fertilizasyon (Döllenme)

Fertilizasyonda kullanılan yöntemler:
• İnseminasyon: Sağlıklı spermler ve olgun yumurtalar bir araya konarak döllenme sağlanır.
• İntrastoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI): Sağlıklı tek sperm direk olarak olgun yumurtanın içine enjekte edilir.

• Embryo kılıfı İnceltilmesi (Assisted Hatching): Fertilizasyondan 5-6 gün sonra embryoyu çevreleyen zar (zona pellicuda) endometriuma yerleşmesini kolaylaştırmak için soyulur. İleri yaş gurubunda ve çok sayıda başarısız ıvf denemesi olnada yapılabilir.
• Preimplantasyon Genetik Test: Embryolardan 4-5. günde genetik test ve kromozom bozukluklarının araştırılması için örnek alınır. Sağlıklı çıkan embryolar transfer edilir.

5. Embryo Transferi

Embryo transferi yumurta toplamadan 2 ile 6 gün sonrasında yapılır. Transfer sırasında:

 • İşlem çoğunlukla ağrısız olduğu için anesteziye gerek yoktur.
 • Endometriumu sağlıklı görebilmek için mesane dolu olmalıdır yani idrara sıkışık olmak gerekir
 • İnce bir katater ile vajen ve rahim ağzından geçerek endometriuma ulaşılır.
 • Bir ya da birden fazla embryo içeriye gönderilir.
 • Embryo transferi sonrası sağlıklı embryo implantasyonu 6 ile 10 gün içinde olur. Transfer sonrası çok rahatsızlık ve zorlayıcı aktiviteler dışında normalgünlük yaşantımıza devam edebiliriz.

Olası yan etkiler:
• Rahim ağzını temizleme sonrası çok az miktarda vajinal lekelenme veya akıntı
• Estrojen seviyesindeki yükselme nedeniyle göğüslerde hassasiyet
• Hafif şişkinlik
• Hafif kramp
• Kabızlık
Eğer fazla şişkinlik ve ağrı olursa OHSS riski nedeniyle mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Ayrıca yüksek ateş, fazla kanama ve idrarda kan gelirse acilen doktorunuza başvurmanız gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

 1. Ovülasyon indüksiyonu için uzun protokol ve kısa protokol kullanılan 2 ana yöntemdir. Uzun protokol adet başında doğum kontrol hapı ile başlar. Yaklaşık 15. günde overlerden kontrol dışı yumurta oluşmaması için baskılanır. Yeni adet ile veya baskılamanın 10-12. günü ovülasyon indüksiyonuna başlanır ve daha önce anlatıldığı gibi devam edilir. Kısa protokol adetin 2-3. günü aşlar ve 12-20 gün arasında sonuçlanır.
 2. Sperm alınması masturbasyon ya da tese ile olur.
 3. Embryo oluşturulması inseminasyon veya intrastoplazmik sperm enjeksiyonu (icsi) ile yapılır.
 4. Transfer taze embryo ya da donmuş embryo ile yapılır.
 5. Bu yöntemlerden hangisi kullanılcağını seçmek hastaya göre değişir. Hasta için en uygun yöntemleri kullanmak başarı oranını arttırır.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı

Transfer sonrası yaklaşık 12, 14 gün sonra gebelik testi yapılır. Eğer test olumlu olursa gebelik takibi için gerekli tedaviye başlanır. Eper test olumsuz olursa progesteron alımı durdurulur. Bir hafta içinde adet başlar. Yeni bir ıvf yada donmuş embryo transferi için zaman ayarlaması yapılır.
IVF tedavisinde başarılı olmak birçok faktöre bağlıdır. Bunlara bakacak olursak:

 1. Anne yaşı: Genç yaş gebe kalma ve sağlıklı gebelik olma ihtimalini arttırır. 41 yaından sonra ıvf ile gebe kalma ve gebelik oluncada sağlıklı olma ihtimali oldukça fazla oranda azalmakta.
 2. Embryo durumu: Embryo transfer sırasında daha gelişmiş olursa gebelik oranları artmakta. 5-6. gün transferleri daha iyi olmakla beraber daha erken dönem transferleri sağlıklı olarak gebeliğe devam ederken bu embryolarda devam edemeyebilirler.
 3. Gebelik geçmişi: Daha önce gebelik geçiren kadınlarda başarı olasılığı daha fazla.
 4. İnfertilite Sebebi: Normal yumurta ile yapılan denemelerde olasılık daha fazla. Örneğin açıklanamayan infertilitede endometriomaya göre olasılık daha fazla
 5. Yaşam tarzı: Sigara içen kadınlarda gebelik oaranları daha düşük. Obesite, alkol, çok fazla kafein tüketimi, bazı ilaçların kullanımı olasılığı azaltmakta.

Op. Dr. Emre Uysal

Kadın Hastalıkları - Genital Estetik - Tüp Bebek Uzmanı

 

Op. Dr. Emre Uysal, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2006 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak 2011 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Kadın Sağlığı ve Genital Estetik Alanında Uzman ve Deneyimlidir.

Mesleki çalışmalarına Özel Muayenehanesi'nde devam etmektedir.

 1. Kürtaj
 2. Kızlık Zarı Dikimi
 3.  Tüm Genital Estetik Operasyonarı
 4. Vajinismus Tedavisi
 5. Tüp Bebek Tedavisi
 6. Dört Boyutlu Ultrason
 7. Genital Siğil Tedavisi
 8. İdrar Kaçırma Tedavisi
 9. Gebeliğe Hazırlık, Gebelik Ve Riskli Gebelik Takibi
 10. Vajinal doğum ve sezaryen
 11. Rahim hastalıkları
 12. Yumurtalık hastalıkları
 13. Rahim ağzı hastalıkları
 14. Adet düzensizlikleri
 15. Vajinal akıntılar
 16. Ultrasonografi
 17. Doğum kontrol yöntemleri
 18. Aşılama, tüp bebek
 19. Dış gebelik

Merkezimiz Son Teknoloji Cihazlarla En Modern Yöntemlerle Hizmet Vermektedir

Sağlığınız ve Mutluluğunuz Bizim İçin Önemli !

Tüm Bilgileriniz Gizlidir

Merkezimizde Tüm Bilgileriniz Gizlidir.Herhangi Bir Bilginizi Vermeden Randevu Alabilir Soru Sorabilir İşleminizi Yaptırabilirsiniz.Bilgi Gizliliği Yasal Hakkınızdır ( T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği, RG.,01.08.1998, 23420)

Kısa Sürede Operasyon

Merkezimizde İşlemleriniz En Kısa Süre İçerisinde Tamamlanmaktadır.Normal Hayatınıza Çok Kısa Sürede Dönebilirsiniz

Merkezi Lokasyon - Kolay Ulaşım

Merkezimiz en merkezi konumdadır. Kolaylıkla ulaşım kanallarını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

En Modern - En Son Teknoloji

Merkezimizde Tüm Cihazlarımız En Son Teknoloji Cihazlardır.Uygulamarımızdaki Kullandığımız Yöntemler En Modern Yöntemlerdir.

Hasta Memnuniyeti ve Sağlığı

Hastalarımızın Merkezimizden Sağlıklı ve Memnun Ayrılması Bizim İçin En Önem Verdiğimiz Husustur.Sağlığınız Ve Mutluluğunuz Bizim Çok İçin Önemli.Sağlıklı Ve Mutlu Günler İçin Çalışıyoruz.

ÜCRETSİZ ÖN GÖRÜŞME

İşlem Öncesinde Merkezimizi Ziyaret Ederek Merak Ettiğiniz Tüm Soruları Sorabilirsiniz. Daha Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.

En Uygun Fiyatla Operasyon

Merkezimizde En Uygun Fiyat, En Modern Ve En Güvenli Yöntemlerle İşlemleriniz Gerçekleştirilmektedir.Fiyat Bilgisi İçin Bizi Arayabilir Veya Websitemizden Online Olarak İşlem Fiyatını Öğrenebilirsiniz.

Profesyonel Destek

İşlem Öncesinde Ve Sonrasında Tüm Sorularınızı ve Merak Ettiklerinizi Çekinmeden Bize Sorabilirsiniz.Tüm Süreç Boyunca Preofesyonel Destek Alabilirsiniz.

Online Fiyat Sor

Fiyatlar hakkında bilgi almak için bizi arayın ya da websitemizden sorun.

Hastalarımızdan Yorumlar – Sizden Gelenler

Merkezimiz Hakkında

En Modern Merkez - 30 Yıllık Deneyim

Merkezimiz alanında en modern ve en teknolojik kadın doğum kliniğidir. En son teknoloji cihazlarla donatılmıştır. Geniş konforlu bir kliniktir. Bu nedenle işleminiz ferah, geniş, konforlu ve size özel bir şekilde tamamlanmaktadır. Merkezimiz en modern ve en büyük merkezdir. Kolayca ulaşabileceğiniz en merkezi noktadadır. Websitemizde yer alan YOL TARİFİ butonuna tıklayarak navigasyon ile kolayca yer tarifimizi öğrenebilirsiniz. Sağlıklı Günler Dileriz.

Neredeyiz ?